Programy dla firm - InsERT
Wróć do wyszukiwarki

e-Pomoc techniczna

Gratyfikant nexo – Jak dokonać zwrotu nadpłaty zaliczki na podatek dochodowy dla pracowników?

Program: Gratyfikant nexo, InsERT nexo

Kategoria: Pracownicy, Wynagrodzenia

​7 stycznia zostało opublikowane Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedłużenia terminów poboru i przekazania przez niektórych płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Na podstawie paragrafu 4. tego rozporządzenia jeśli płatnik podatku (pracodawca) pobrał z wyliczonego w styczniu wynagrodzenia zaliczkę na podatek dochodowy obliczoną według zasad obowiązujących od 1 stycznia 2022 w kwocie wyższej niż nakazuje to obliczać wspomniane rozporządzenie, musi tę nadwyżkę niezwłocznie zwrócić pracownikowi, o ile nie odprowadził jej jeszcze do urzędu skarbowego.

Jeśli przed zainstalowaniem wersji 39 Gratyfikanta nexo wyliczono jakiekolwiek wynagrodzenia z datą wypłaty ze stycznia 2022, możliwe jest, że są wśród tych wynagrodzeń takie, w których pobrano zbyt wysoką zaliczkę na podatek. Jeżeli po zainstalowaniu wersji 39 programu firma planuje wypłacić jeszcze jakieś wynagrodzenia z datą wypłaty w​ styczniu 2022, sugerujemy, aby przed ich wyliczeniem wykonać opisywaną tutaj procedurę. W przeciwnym przypadku nadpłata zaliczki na podatek z poprzednich wypłat zostałaby uwzględniona w tych wynagrodzeniach. Wydaje się, że byłoby to najwygodniejsze (nic więcej nie trzeba by robić) i nie byłoby to błędem, jednak w takiej sytuacji nie byłoby można wykazać czy i w jakiej kwocie dokonano dla danego pracownika zwrotu.

W artykule zwroty nadpłaconych zaliczek zostaną wyliczone na zupełnie osobnej liście płac (rachunków), żeby wykazać zwrócone kwoty dla każdego pracownika z osobna. Aby to osiągnąć, należy:

1. Przejść do modułu PłaceWynagrodzenia i z górnego menu wybrać DodajNalicz wynagrodzenia.

2. Zaznaczyć opcję Stwórz wynagrodzenia nie opierając się na systemie wynagrodzeń, a następnie Dodaj listę płac (lub Dodaj listę rachunków) i kliknąć Dalej.


3. Nie wskazywać wzorcowej definicji listy płac i przejść Dalej.


4. Wprowadzić nazwę i numer, wskazać styczeń 2022 (datą wypłaty powinien być wybrany dzień stycznia) i zaznaczyć tylko opcję Koszty i ulga podatkowa miesięcznie​ (w przypadku listy rachu​​nków nie zaznaczać żadnej opcji), następnie kliknąć Dalej.


5. Wprowadzić wszystkie umowy (na liście umów pod przyciskiem F2 użytkownik może zaznaczyć wszystkie umowy skrótem Ctrl+A, a następnie kliknąć Enter)​ i kliknąć Dalej.


6. Nie wybierać żadnego składnika płacowego i przejść Dalej.


Program powinien wygenerować w ten sposób wypłaty dla wszystkich wskazanych umów. Niektóre z tych wypłat będą zerowe – to te, dla których nie wypłacono w styczniu żadnych wynagrodzeń, lub takie gdzie wynagrodzenia wypłacono, ale obliczona wtedy zaliczka na podatek nie przekroczyła wartości określonej w rozporządzeniu i nie potrzeba dla nich dokonywać zwrotu. Takie wypłaty można zbiorczo oznaczyć i usunąć.

Pozostałe wypłaty powinny mieć wszystkie pola zerowe – jedynie powinna na nich wystąpić kwota zaliczki odroczonej, ujemna kwota zaliczki na podatek oraz dodatnie kwoty netto i do wypłaty. Są to wyliczone kwoty zwrotów.​​

​​

Czy artykuł był pomocny?TAKNIE

Dlaczego artykuł oceniasz jako nieprzydatny?

Dziękujemy za opinię
drukujWróć do wyszukiwarki